COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu

COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu

COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu

COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu? COVID-19 aşılarının SARS-CoV-2 virüsünün yeni varyantlarına karşı yeterli koruma sağlamadığına dair artan endişeler var.

COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu?
COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu?
İsrail, risk altındaki yetişkinlere Pfizer aşısının destekleyici aşılarını sunmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri, bu aşıları en savunmasız kişilere tanıtmak için Pfizer ile görüşüyor. Tüm veriler ve istatistikler, yayınlandığı tarihte kamuya açık verilere dayanmaktadır. Bazı bilgiler güncel olmayabilir. Koronavirüs merkezimizi ziyaret edin ve COVID-19 pandemisi hakkında en son bilgiler için canlı güncellemeler sayfamızı takip edin .
Orada büyüyen kanıtlar COVID-19 aşılarla aşılanmış insanlar daha az olasılıkla; bu hastalığa neden olan virüs bulaşmış ve yaptıkları; onlar daha az olasıdır ciddi hastalık belirtileri var olduklarını olmayı olduklarını.

Bununla birlikte, mevcut aşıların delta varyantı gibi yeni SARS-CoV-2 varyantlarına karşı daha az koruma sağlayabileceğine dair kanıtlar da ortaya çıkıyor .

Bir çalışmak Güvenilir Kaynak örneğin, Pfizer-BioNTech veya Oxford-AstraZeneca COVID-19 aşısının her iki dozunu da alan kişilerin %95'inin delta varyantına önceki suşlara göre daha zayıf bir bağışıklık tepkisi olduğunu gösterdi.
Her iki aşıdan sadece bir doz alan kişilerin bağışıklık tepkisi çok zayıftı. Bu da bu aşılardan birinin tek dozunun yeterli koruma sağlamadığını gösteriyor.

İsrail Sağlık Bakanlığı ayrıca Pfizer-BioNTech aşısının semptomatik COVID-19'u önlemedeki etkinliğinin aşılamadan sonraki 6 ayda sadece %64'e düştüğünü belirten bir bildiri yayınladı . Bununla birlikte, iki doz Pfizer'in vakaların %93'ünde hala ciddi hastalıkları önleyebildiğini kaydetti.

Henüz ABD, güçlendirici aşılara erişimi onaylayıp onaylamayacağına dair bir karar vermedi.

COVID-19 aşısı ileriye giden yolu güçlendiriyor mu. Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ortak bir açıklamada.  "Bilimin gerekli olduğunu göstermesi halinde ve ne zaman olursa olsun, takviye dozlarına hazır olduklarını" söyledi.
Aşı güçlendiriciler nelerdir?

Aşı güçlendiriciler, her yıl bir güçlendirici gerektiren grip ve her 10 yılda bir güçlendiricinin gerekli olduğu tetanoz , difteri ve boğmaca (DTaP) dahil olmak üzere birçok viral enfeksiyon için yaygındır .

Pek çok aşı arttırıcı önceki dozlarla aynı olmasına rağmen, bazıları etkinliklerini arttırmak için modifiye edilmiştir. Örneğin grip aşısı, grip virüsünün yeni mutasyonlarına daha etkili yanıt vermek için her yıl değişir .

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs Covid-19 başlıklı makalemizde covid-19 ve Koronavirüs hakkında bilgiler verilmektedir.

Next Post

Discussion about this post

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.